RYOBI RAR100K-16 engraving and cutting set, 16 pieces - 5132005827
20.60 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
set
  • Delivery by DHL
Scope of delivery
  • 1 x 1.6 mm round engraving cutter
  • 1 x 6.35 mm pointed triangular cutter
  • 1 x 9.5 mm grooved high-speed cutter
  • 1 x 7.9 mm cylindrical cutter
  • 1 x 3.6 mm grooved cylindrical cutter
  • 1 x 3.2 mm rectangular carbide milling cutter
  • 1 x 7.93 mm high-speed oval cutter
  • 1 x 1 mm diamond tip
  • 1 x 1.5 mm diamond point cutter
  • 1 x 4 mm grinding stone
  • 5 x 25.4 mm polishing wheels
  • 1 x 3.2 mm standard chuck
Product description
  • 16-piece engraving and cutting kit for versatile applications
  • Ideal for use on wood, metal, stone, brick and glass
  • Universally compatible with Ryobi rotary tools and other tools with a 3.2 mm (1/8") collet
  • Shank diameter: 3.2 mm (1/8")
  • Maximum speed: 35,000 RPM (except polishing wheels: 20,000 RPM)
The Ryobi RAR100K-16 16-piece Carving & Engraving Kit is ideal for engraving, cutting, grinding and polishing on various materials such as wood, metal, stone, brick and glass. Compatible with Ryobi rotary tools and other tools with a 3.2 mm (1/8") collet.
Universal fit 3.2 mm
The Ryobi Rotary Accessory line is specially designed for all kinds of hobby, repair and creative applications. Thanks to the universal shank diameter of 3.2 mm, accessories can be easily changed and are compatible with any rotary tool with a 3.2 mm shank on the market.